Державний моніторинг поверхневих вод

Правові аспекти проведення моніторингу

Державний моніторинг поверхневих вод є складовою частиною державної системи моніторингу довкілля і здійснюється в системі Державного агентства водних ресурсів України згідно з ст. 16 Водного кодексу України, постановами Кабінету Міністрів України від 19.09.2018 № 758 «Про затвердження Порядку здійснення державного моніторингу вод» та від 30.03.1998 № 391 «Про затвердження Положення про державну систему моніторингу довкілля», а також Положенням про Державне агентство водних ресурсів України, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 № 393.

З ІІ півріччя 2020 року державний моніторинг поверхневих вод в суббасейні р. Сіверський Донець (район басейну р. Дон) в межах Харківської, Донецької та Луганської областей здійснюється за новою програмою державного моніторингу відповідно до наказу Сіверсько-Донецького БУВР від 25.06.2020 № 127 «Про впровадження Порядку здійснення державного моніторингу вод».

Державний моніторинг поверхневих вод складається з діагностичного, операційного та дослідницького моніторингу, що здійснюється за біологічними, фізико-хімічними, хімічними та гідроморфологічними показниками з метою встановлення екологічного стану масивів поверхневих вод.

Здійснення діагностичного моніторингу масивів поверхневих вод є одним із найважливіших етапів розробки Плану управління річковим басейном (ПУРБ). Впровадження європейських стандартів з управління водними ресурсами шляхом реалізації ПУРБ має на меті досягнення «доброго» екологічного стану водних об’єктів... (перейти на сторінку «План управління річковим басейном»)

Мережа пунктів моніторингу

З 1 липня 2020 року діагностичний моніторинг поверхневих вод в суббасейні Сіверського Дінця здійснюється на 61 масиві поверхневих вод (що становить 8,7% від загальної кількості масивів та 11% від масивів на підконтрольній території), у 72 пунктах моніторингу:
  • Харківська область – 34 пункти моніторингу;
  • Донецька область – 27 пунктів моніторингу;
  • Луганська область – 11 пунктів моніторингу.

За новою програмою державний моніторинг поверхневих вод в суббасейні Сіверського Дінця виконується на 37 річках: Сіверський Донець, Вовча, Уди, Лопань, Харків, Муром, Рогань, Тетлега, Хотомля, Немишля, Мож, Княжна, Балаклійка, Чепель, Берека, Ізюмець, Оскіл, Купянка, Нітріус, Казенний Торець, Кривий Торець, Сухий Торець, Залізна, Бичок, Біленька, Маячка, Бахмутка, Мокра Плотва, Жеребець, Красна, Хоріна, Борова, Хвильова Плотва, Верхня Біленька, Айдар, Євсуг, Деркул.

Результати діагностичного моніторингу

Діагностичний моніторинг поверхневих вод у суббасейні Сіверського Дінця здійснюється по 70 показниках, з яких:

  • фізико-хімічні показники – 12 (у місцях поверхневих питних водозаборів);
  • пріоритетні речовини – 37 (забруднюючі речовини для визначення хімічного стану масивів поверхневих вод);
  • специфічні басейнові речовини – 10;
  • додаткові показники – 11 (для транскордонних та питних пунктів моніторингу).

Результати діагностичного моніторингу стануть підґрунтям для оцінки екологічного стану масивів поверхневих вод, на основі якої буде розроблено програму заходів для досягнення «доброго» екологічного стану водних об’єктів.

Якісний стан поверхневих вод у суббасейні р. Сіверський Донець за результатами державного моніторингу у червні, липні, серпні, вересні, жовтні, листопаді, грудні 2022 року.

Якісний стан поверхневих вод у суббасейні р. Сіверський Донець за результатами державного моніторингу у січні, лютому, березні, квітні, травні, червні 2023 року.

Лабораторія моніторингу вод Східного регіону

Ведення державного моніторингу поверхневих вод в зоні діяльності Сіверсько-Донецького БУВР здійснює Лабораторія моніторингу вод Східного регіону.

Дані досліджень Лабораторії моніторингу вод Східного регіону за Програмою державного моніторингу вод в суббасейні Сіверського Дінця доступні для всіх у відкритому доступі на онлайн-ресурсі Держводагентства «Моніторинг та екологічна оцінка водних ресурсів України».

Дані автоматизованих постів контролю якісного стану р. Сіверський Донець – вище та в місці питного водозабору в канал «Сіверський Донець – Донбас» доступні для перегляду в режимі онлайн на сайті Департаменту екології та природних ресурсів Донецької облдержадміністрації.

Сіверсько-Донецьке басейнове управління водних ресурсів є суб’єктом регіональної системи моніторингу довкілля, в рамках якої забезпечується надання до Департаментів екології та природних ресурсів Харківської, Донецької та Луганської облдержадміністрацій інформації згідно із затвердженими регламентами до «Угод про спільну діяльність між суб’єктами регіональної системи моніторингу довкілля».

Діагностичний моніторинг поверхневих вод як один із найважливіших етапів розробки Плану управління річковим басейном в басейні Сіверського Дінця розпочато вперше серед річкових басейнів України за новим законодавством та європейськими вимогами.

Про це йдеться у відеофільмі, створеному на телеканалі "С-плюс" на замовлення Сіверсько-Донецького БУВР.

Басейнова лабораторія моніторингу вод та ґрунтів Сіверсько-Донецького басейнового управління водних ресурсів менше ніж за рік здійснила докорінну трансформацію у сучасну Лабораторію моніторингу вод Східного регіону. Адже впровадження європейського моніторингу вод в Україні є пріоритетним завданням водної сфери.

Запрошуємо всіх на віртуальну екскурсію до оновленої лабораторії.

Публікація "Дослідження з визначення хімічного стану масивів поверхневих та підземних вод басейну річки Сіверський Донець. Технічний звіт"

Технічний звіт підготовлено в рамках проєкту Координатора проектів ОБСЄ в Україні "Допомога Міністерству екології та природних ресурсів України в удосконаленні механізмів моніторингу довкілля".

В рамках зазначеного проєкту у 2018 році експертами проєкту спільно з фахівцями басейнової лабораторії моніторингу вод та грунтів Сіверсько-Донецького БУВР були відібрані проби води, донних відкладів та біоти для встановлення хімічного стану масивів поверхневих вод та визначення переліку специфічних для суббасейну Сіверського Дінця забруднюючих речовин. Дослідження були виконані ТОВ "Інститут охорони довкілля" (м.Кош, Словаччина).

Публікація
"Хвостосховища Донбасу: Дослідження поточного стану хвостосховищ Донбасу щодо їхнього можливого аварійного впливу на водні об'єкти в умовах військових дій"

Дослідження "Дослідження поточного стану хвостосховищ Донбасу щодо їхнього можливого аварійного впливу на водні об'єкти в умовах військових дій" виконано в рамках проєкту Координатора проектів ОБСЄ в Україні "Допомога в розширенні системи моніторингу довкілля на Донбасі" у партнерстві з Міністерством енергетики та захисту довкілля України та за сприяння Донецької обласної державної адміністрації, Сіверсько-Донецького басейнового управління водних ресурсів, Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ в Україні та ін. Перейти на відповідну сторінку офіційного сайту ОБСЄ.

Комплекс розроблених рекомендацій спрямовано на системне підвищення рівня екологічної і техногенної безпеки, попередження ризиків виникнення надзвичайних ситуацій та зниження загроз забруднення водних об'єктів суббасейну р.Сіверський Донець. Запропоновані рекомендації можуть бути використані при формуванні Плану управління річковим басейном Дону та інших програм, пов'язаних з екологічною та техногенною безпекою регіону.

Поділитися: